Szlichtyngowa, czyli gmina która zna swoje miejsce.

Byłem wczoraj na Sesji Rady Miasta i Gminy Szlichtyngowa, gdzie stosunkiem głosów 15-0 przyjęto Strategię Rozwoju do roku 2030. Miałem ogromną przyjemność pracować nad tym dokumentem oraz spotykać się i rozmawiać z mieszkańcami gminy.

1% – tyle powierzchniowo zajmuje Szlichtyngowa w woj. lubuskim. 0,5% jeżeli chodzi o ilość mieszkańców gminy w strukturze województwa. Ale jaki to jest jeden procent! Dla mnie było to idealne zamknięcie roku – spędziłem je wśród ludzi świadomych. Świadomych swojego miejsca, możliwości, mocnych i słabych stron. Świadomych tego, że są tylko ludźmi, a Szlichtyngowa jest tylko gminą – i dzięki tej świadomości gotowi do współpracy, do rozmowy, do ustępstw, bez nieosiągalnych celów i planów podboju globu. Rozumiejących, że ich świat jest tam gdzie żyją – w swojej małej gminie, i ten świat budują razem, mimo czasami różnych poglądów i stanowisk.

Jak czytałem gotową strategię to narodziło mi się w głowie takie zdanie, clue całej strategii: ludzie dla ludzi, z ludźmi, słuchający i rozumiejący ludzi.

Mam przeczucie, że dzięki tej świadomości Szlichtyngowa będzie w 2030 mocniejsza niż dzisiaj. Że ta mała społeczność będzie dla innych przykładem działającej wspólnoty. Wspólnoty bogatej. Wspólnoty gminnej gdzie największym kapitałem jest człowiek.

Dziękuję za pracę, przyjęcie i życzliwość wszystkim, których spotkałem w tej gminie. Powodzenia!

O autorze

Jakub Tyliszczak - wizjoner, ekonomista, działacz społeczny, człowiek. Od lat zajmuję się rozwojem organizacji, samorządów i instytucji publicznych. Powołałem Fundację Przyszłość, ponieważ widzę Polskę bogatą, a w niej bogatych Polaków. Fundacja służyć mi będzie do osiągnięcia tej wizji.
Głównym terenem moich działań jest Sulechów i województwo lubuskie.
W wolnym czasie tańczę, spaceruję, czytam, myślę i uczę się nowych rzeczy (ostatnio żonglowania).
Prowadzę kanał na YT na którym dzielę się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *