Łagów tonie, orkiestra dalej gra.

Byłem wczoraj na spotkaniu Wójta Łagowa z mieszkańcami i osobami zainteresowanymi, na spotkaniu „omówione zostaną działania i wydarzenia przewidziane na rok 2023”. Zaczęło się od wystąpienia Wójta, później pracownika Urzędu, Dyrektor Biblioteki i Domu Kultury i posła chyba z Sejmiku Wojewódzkiego.

Potrzebuję chwilę, żeby napisać pełniejszy tekst, ale tak na świeżo kilka rzeczy, które wybrzmiały.

1) Będzie nowy parking miejski! Będzie miał 76 miejsc i toalety. Mieszkańcy Łagowa zamiast sezon w sezon zarabiać na tym miejscu to zapłacą ok. 26 000 zł za jedno miejsce. Parking wyłączony na 5 lat z działań komercyjnych. Planowane zakończenie realizacji: początek czerwca.

2) Zlot motocyklowy przenosi się w inne miejsce Łagowa, za Mundi Park(La Vie). Będzie tam też druga duża impreza masowa Rap Fest (liczą na 6-15 tys. festiwalowiczów).

3) organizatorzy Rap Festu stworzą parking na ok. 1500 samochodów na łąkach przed wjazdem do Łagowa (przed wiaduktem kolejowym). Parking dedykowany na festiwal.

4) Dom Kultury zacznie komercyjnie wykorzystywać amfiteatr – prawdopodobnie odbędzie się Łagowska Noc Kabaretowa, biletowana, koszt imprezy ok. 50 000 zł, zysk wygenerowany ze sprzedaży biletów.

5) Być może powstanie plaża miejska w przyszłości. (przy terenach Uniwersyteckich).

6) Osoby, które chcą działać aktywnie dla społeczności mają współpracownika w osobie Dyrektor Biblioteki i Domu Kultury (DK otwiera nowe możliwości budowania zaangażowania społecznego).

7) Śmieci są problemem i będą (to jest dokładny cytat słów Wójta).

8) Brakuje wizji dla Łagowa. Wójt jej nie przedstawił, Urząd nie zna potrzeb przedsiębiorców i mieszkańców i ich sytuacji.

9) W Łagowie jest sporo osób, które chcą działać, brakuje komunikacji ze strony gminy, zaufania ze strony Urzędu i spójności.

10) Łagów nie istnieje w Internecie poza prywatnym FB Łagów – Perła Ziemi Lubuskiej. Urząd nie ma pomysłu na działanie promocyjne oprócz dofinansowanego nowego Centrum Informacji Turystycznej w Kurzej Stópce obok Zamku i biuletynach/ulotkach promocyjnych, których jeszcze nie ma (ale będą, na to idzie opłata klimatyczna, której wszyscy unikają, a przedsiębiorcy wstydzą się gdy proszą o nią od swoich klientów).

11) Na Lubuskie Lato Filmowe zostanie przeznaczonych 300 000 zł (ile osób brało udział, ile wykupiło karnety, podsumowanie imprezy? ja nic o tym nie wiem)

12) Potańcówki pod chmurką na amfiteatrze cieszą się zainteresowaniem i będą symbolicznie biletowane, żeby pokryć ich koszt.

Ja jak już mówiłem na filmiku na YT zmniejszą moją aktywność w Łagowie, ze względu na informacje, które przekazali mi urzędnicy w zeszłym roku. Co nie oznacza, że mnie tu nie będzie i że Łagów przestaje mnie obchodzić, co to to nie.

Krótki komentarz z mojej strony: Łagów tonie, a orkiestra dalej gra. Gmina jest piękna, a mieszkańcy kochają Łagów i jego dobroć leży im na sercu. Łagów potrzebuje wizji i kapitana, który rozumie dzisiejszy świat i potrafi działać z ludźmi. Mam nadzieję, że już niedługo pojawi się na horyzoncie ktoś, kto z przyjemnością i radością przejmie stery. Łagów tonie, ale jeszcze nie utonął, jeszcze może dopłynąć do portu, można go naprawić i może zdobywać morza i oceany(to taka metafora). Może też pójść na dno. Tylko pamiętajmy, że lepiej uniknąć katastrofy niż wyciągać wrak z dna.

O autorze

Jakub Tyliszczak - wizjoner, ekonomista, działacz społeczny, człowiek. Od lat zajmuję się rozwojem organizacji, samorządów i instytucji publicznych. Powołałem Fundację Przyszłość, ponieważ widzę Polskę bogatą, a w niej bogatych Polaków. Fundacja służyć mi będzie do osiągnięcia tej wizji.
Głównym terenem moich działań jest Sulechów i województwo lubuskie.
W wolnym czasie tańczę, spaceruję, czytam, myślę i uczę się nowych rzeczy (ostatnio żonglowania).
Prowadzę kanał na YT na którym dzielę się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *