Polska bez kontroli skarbowej

Jeżeli masz potrzebę działać, rozwijać się, realizować swoje plany i marzenia w swobodny sposób, to obecny system w Polsce nie odpowie na Twoje potrzeby. W dzisiejszym systemie jesteśmy kontrolowani, wymaga się od nas doskonałości i wszechwiedzy o rozległym i skomplikowanym prawie. Powoduje to konflikty wewnątrz nas, nasz konflikt z Państwem i niechęć do działania w tym kraju.
Jednak możemy to zmienić. Zmiana systemu jest możliwa, wymaga pracy i skupienia oraz konsekwencji. Możemy opracować system państwowy oparty na zaufaniu, w którym każdy, nawet najgłupszy z nas, będzie mógł uczciwie pracować bez konieczności sięgania po pomoc prawników, księgowych czy doradców podatkowych.

El Dorado sektora doradztwa prawnego, podatkowego i księgowego.

Widzimy, że system podatkowy jest skomplikowany i El Dorado w kraju mają kancelarie prawnicze, doradcy podatkowi i biura księgowe, której stale rosną. Jasne jest, że zwykły człowiek nie może już sobie poradzić bez usług specjalistów, którzy to prawo znają. Bo przecież popyt tworzy podaż. Polak nie radzi sobie z własnymi rozliczeniami podatkowymi, tym bardziej nie radzi sobie z rozliczeniem podatkowym swojej firmy czy organizacji pozarządowej.

Antidotum: proste prawo

Cały ten sektor ludzi: prawników, księgowych, doradców odpowiada na sztucznie wygenerowany problem. A więc najpierw tworzymy chorobę, na którą później szukamy lekarstwa! Antidotum jest proste: prawo, które zrozumie najgłupszy z nas. Bo jeżeli jesteś wykształcony, masz długoletnie doświadczenie zawodowe, a na myśl o rozliczeniach podatkowych chwytasz się za głowę albo oddychasz z ulgą myśląc „na szczęście mam od tego księgowego” to znaczy, że jest źle.

Polecam obejrzeć odcinek o kontroli skarbowej na YouTube (link na dole strony)

Co to znaczy proste i zrozumiałe prawo?

Wchodząc do przedziału w pociągu widzisz piktogramy: nie palić, nie pić, wyrzucać śmieci do kosza. I wszystko jest dla Ciebie jasne. Taka sama jasne instrukcje mogą dotyczyć udziału w życiu gospodarczym państwa, czyli pracy na etat lub prowadzenia firmy. Zamiast skomplikowanych konstrukcji tylko jeden podatek, płacony od przychodu, który osiągasz. Niech to będzie 5%. Znając tę zasadę jest dla Ciebie jasne: aha, czyli od wszystkiego co zarobię płacę 5%. Zarobiłem 10 000 zł to płacę 500 zł. Zarobiłem 36 000 zł to płacę 1800 zł. Zarobiłem 1 000 000 zł płacę 50 000 zł. I już. To od Twojej uczciwości zależy czy te 5% jest rzeczywiste.

Urząd Skarbowy nadal istnieje

W systemie tym Urząd Skarbowy istnieje nadal, ale zajmuje się tylko księgowaniem wpłat oraz wydawaniem zaświadczeń o wpłaconym podatku. Bo przecież niektórzy będą chcieli brać kredyty – wtedy zaświadczenie o wpłaconym podatku jest potwierdzeniem prowadzonej w firmie księgowości. Natomiast o rzetelnie prowadzanej księgowości zaświadczają certyfikaty księgowych, którzy są za to odpowiedzialni. Certyfikaty wydawane przez powszechnie uznawane instytucje, które nie są publiczne. Bo przecież ufamy sobie. Pamiętajmy o tej zasadzie.

A co jeżeli ktoś oszuka?

Dzisiaj oszustwo jest dla nas czymś normalnym. O oszustwach finansowych słyszymy bardzo często. Czy ilość instytucji kontrolnych zmniejszyła ich liczbę? Zaakceptujmy fakt, że większość z nas jest uczciwa, ale są też jednostki które będą nieuczciwe bez względu na obowiązujące przepisy. Nawet w systemie opartym na zaufaniu znajdą się oszuści. Ryzykiem, którym jesteśmy obarczeni jest to, że również my możemy się na oszusta natknąć. Jeżeli ktoś oszuka piętnujmy go, przyznajmy się do tego, że daliśmy się oszukać i niech to będzie nasz ostatni taki błąd. Natomiast oczekując 100% bezpieczeństwa sami jesteśmy oszustami.

Ale co za te 5%?

Ile procent swoich zarobków oddajesz w 2023 w różnego rodzaju podatkach? Według różnych wyliczeń jest to nawet 60% zarobionych przez Ciebie pieniędzy i liczba ta rośnie. Czy jesteś zadowolony z tego co dostajesz w zamian? Dokonajmy wspólnego wysiłku i policzmy ile 5% od wszystkich przychodów w Polsce stanowi wartości obecnie. Następnie policzmy co za to możemy kupić jako społeczeństwo. Czy będzie to obsługa administracyjna prostego systemu państwowego? Czy wystarczy na pokrycie kosztów bezpieczeństwa wewnętrznego (Policja, Straż Pożarna) i bezpieczeństwa zewnętrznego (Wojsko Polskie)? Czy stać nas będzie na podstawową opiekę zdrowotną? Najpierw wykonajmy solidną pracę: co kosztuje ile i dlaczego, następnie sprawdźmy ile tego kupimy za 5%, a następnie zastanówmy się jak finansować to czego potrzebujemy, a na co nas ze wspólnej kasy nie stać.

Zaufanie, współpraca, błędy

Być może to o czym piszę wydaje się trudne. Możliwe, że między innymi z tego powodu jest warte zrobienia. Uważam, że nie jest to praca dla polityków, tylko dla tych mieszkańców Polski, którzy wierzą, że może być lepiej. A na to lepiej trzeba solidnie i konsekwentnie pracować, dając sobie przestrzeń na wzajemne zaufanie, współpracę i błędy.

Proszę zostaw po sobie znak, udostępnij ten tekst dalej, a jeżeli uważasz że moja praca ma dla Ciebie wartość to wesprzyj mnie finansowo:
https://buycoffee.to/jakubtyliszczak

O autorze

Jakub Tyliszczak - wizjoner, ekonomista, działacz społeczny, człowiek. Od lat zajmuję się rozwojem organizacji, samorządów i instytucji publicznych. Powołałem Fundację Przyszłość, ponieważ widzę Polskę bogatą, a w niej bogatych Polaków. Fundacja służyć mi będzie do osiągnięcia tej wizji.
Głównym terenem moich działań jest Sulechów i województwo lubuskie.
W wolnym czasie tańczę, spaceruję, czytam, myślę i uczę się nowych rzeczy (ostatnio żonglowania).
Prowadzę kanał na YT na którym dzielę się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *