„Jestem zielony w sprawie suszy”

Projekt Jestem zielony w sprawie suszy ma na celu walkę z problemem suszy, z jakim od dłuższego czasu boryka się nasze społeczeństwo. Założeniem akcji jest zbieranie deszczówki, która rynnami bloków mieszkalnych miałaby spływać do zbiorników. Drugim etapem projektu Jestem zielony w sprawie suszy, jest tworzenie nowych ogródków i przestrzeni zielonych przy blokach. Woda pozyskana z rynien miałaby służyć do podlewania stworzonych przestrzeni.  

Inicjatywa odpowiada na wiele problemów. Przede wszystkim na problem środowiskowy – dzięki zbieraniu deszczówki oraz zasilaniu nią ogrodów i nasadzeń poprawimy lokalną gospodarkę wodną. Poprzez czyn społeczny, jakim będzie tworzenie nowych nasadzeń drzew, krzewów oraz kwiatów, a tym samym tworzenie nowych miejsc spotkań, rozwiązany zostanie problem społeczny. Mieszkańcy w dużej mierze sami będą dbali o podlewanie, czy utrzymanie porządku w nowo powstałych miejscach. Nie zabraknie również przestrzeni na elementy małej infrastruktury, takie jak ławki, miejsca ogniskowe czy grille i kosze na śmieci. Stworzone zostaną idealne miejsca do integracji, spędzania wolnego czasu czy odpoczynku. 

Poprzez projekt chcemy pokazać, że ludzie sami mogą tworzyć coś dla siebie. Jako mieszkańcy swobodnie możemy wdrażać lokalne działania, które są tanie, skalowane i proste. Dzięki temu jesteśmy w stanie w jakimś stopniu ochronić się przed skutkami zmian klimatu. Docelowo również miałby pomóc nam w budowie marki i rozpoznawalności fundacji Przyszłość. W ten sposób będziemy mogli również skonstruować i przekazać pewne instrukcje dla liderów, którzy również w przyszłości chcieliby wdrożyć ten projekt w swoich społecznościach.  

  • ETAP I

Nasadzenia 150 buków – zrobione

  • ETAP II powołanie zespołu projektowego w celu określenia możliwości i potencjałów terenu
  • ETAP III Wyznaczenie terenów nowych nasadzeń, którymi opiekować się będą uczniowe Szkoły Podstawowej nr 3 w Sulechowie

Podprojekt: Szkółka leśna
Zamontowanie zbiorników zbierających wodę z rynien przy szkole podstawowej nr 3. Z zebranej wody uczniowie będą podlewać posadzone przez nich w doniczkach/skrzyniach sadzonki kwiatów/krzewów/drzew, które będą dojrzewać przez lato na “patelni” między budynkami, a na jesień zostaną posadzone (lub przechowane przez uczniów na następny sezon)

O autorze

Jakub Tyliszczak - wizjoner, ekonomista, działacz społeczny, człowiek. Od lat zajmuję się rozwojem organizacji, samorządów i instytucji publicznych. Powołałem Fundację Przyszłość, ponieważ widzę Polskę bogatą, a w niej bogatych Polaków. Fundacja służyć mi będzie do osiągnięcia tej wizji.
Głównym terenem moich działań jest Sulechów i województwo lubuskie.
W wolnym czasie tańczę, spaceruję, czytam, myślę i uczę się nowych rzeczy (ostatnio żonglowania).
Prowadzę kanał na YT na którym dzielę się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *